صفحات لاملا (Lamella plates) یک تجهیز بسیار مهم در فرآیند تصفیه و زلال سازی آب هستند. در این نوشتار قصد داریم کاربرد، عملکرد و انواع صفحات لاملا را بررسی کنیم. در صورتی که قصد خرید و یا آشنایی با صفحات لاملا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید.

صفحات لاملا (زلالساز) کاربردهای گسترده‌ای در سیستم‌های تصفیه آب، به ویژه در زلال سازها و مخازن ته نشینی دارند. وظیفه اصلی صفحات لاملا افزایش ته‌نشین شدن ذرات معلق و جامدات در آب است که باعث می‌شود جداسازی آب تمیز از ناخالصی‌ها ساده‌تر انجام شود. این صفحات در صنایع مختلفی مانند تصفیه‌خانه‌های آب شهری، تاسیسات تصفیه فاضلاب صنعتی و حتی در ابعاد کوچکتری برای مصارف مسکونی یا تجاری استفاده ‌می‌شوند.

خرید صفحات لاملا

عملکرد صفحات لاملا

شاید برای شما هم سوال باشد که صفحات لاملا (زلالساز) چگونه کار ‌می‌کنند؟ عملکرد صفحات لاملا متکی به نیروی جاذبه است. یک دسته صفحات کج را در یک جعبه تصور کنید. هنگا‌می‌که آب کثیف از روی این صفحات عبور ‌می‌کند، به علت نیروی جاذبه خاک و ذرات جامد معلق در آب به کمک نیروی جاذبه به پایین می‌ریزند. طراحی کج صفحات باعث ‌می‌شود این امر سریعتر و در فضای کوچکتری اتفاق بیفتد. در واقع این صفحات مانند یک سرسره برای خاک هستند. همان‌طور که آب در امتداد صفحات حرکت ‌می‌کند، خاک به پایین ‌می‌لغزد و در همان جا باقی ‌می‌ماند، در عین حال آب زلال شده به سمت بالا ‌می‌رود.

صفحات لاملا اغلب دارای یک دریچه بازدید هستند. به کمک این دریچه بازدید می‌توان وضعیت این صفحات را از لحاظ میزان رسوب گرفتگی بررسی و از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان پیدا کرد.

پکینگ گرید اسپلش
ادامه مطلب

انواع صفحات لاملا (زلالساز)

انواع مختلفی از صفحات لاملا در شرکت مهراب زیست پارس طراحی و تولید می‌شوند. هر یک از این صفحات بر اساس یک نیاز و کاربرد خاصی طراحی و ساخته شده‌اند. در ادامه به طور خلاصه چند مورد از رایج‌ترین انواع صفحات لاملا را بررسی می‌کنیم.

  • صفحات لاملا موازی

صفحات لاملا (زلالساز) موازی را می‌توان رایج‌ترین نوع صفحات لاملا دانست. که از تعدادی صفحات موازی با فاصله نزدیک ساخته شده است که با یک زاویه خاصی نصب شده‌اند. طراحی شیب‌دار سطح بزرگتری را برای ته نشین شدن ذرات فراهم می کند و باعث ایجاد رسوب بیشتری می‌شود.

  • صفحات زنبوری شکل

صفحات زنبوری شکل، از تعدای صفحه لاملا تشکیل شده‌اند که در یک الگوی لانه زنبوری کنار هم چیده شده‌اند. در این نوع از صفحات لاملا سطح بزرگی در یک حجم محدود گنجانده شده است. از صفحات زنبوری شکل در اغلب تصفیه‌خانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

  • صفحات لاملا با جریان متقاطع

صفحات لاملا (زلالساز) با جریان متقاطع دارای صفحات شیب‌داری هستند که در یک پیکربندی جریان متقاطع چیده شده اند. این طراحی به هدایت جریان به صورت افقی و بهینه سازی جداسازی جامدات از مایع کمک می کند. شفاف کننده‌های جریان متقاطع برای کاربردهایی که جریان مداوم آب تصفیه شده ضروری است مناسب هستند.

مدل صفحات لاملا

طراحی و ساخت صفحات لاملا

طراحی صفحات لاملا مستلزم در نظر گرفتن عواملی دقیق مانند منطقه ته نشینی مورد نیاز، سرعت جریان آب و ویژگی‌های ذرات در حال حذف است. صفحات لاملا معمولاً با یک زاویه خاص چیده ‌می‌شوند و مجموعه‌ای از سطوح شیب‌دار را ایجاد ‌می‌کنند. جنس مواد بکار رفته نیز متفاوت است. انتخاب جنس ماده به عواملی مانند مقاومت شیمیایی و دوام بستگی دارد.

فرآیند تولید شامل برش و قالب‌گیری دقیق برای اطمینان از یکنواختی در ابعاد صفحه است. بسته به نیازهای مشتری این صفحات ‌می‌توانند به کمک پرداختهای سطحی و عملیات ماشین‌کاری، خواص منحصر به فردی از لحاظ آب دوستی یا آّبگریزی داشته باشند. اقدامات کنترل کیفیت برای اطمینان از رعایت استانداردهای لازم برای کارایی و دوام، در طول فرآیند تولید ضروری است.

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی
ادامه مطلب

قیمت صفحات لاملا

هزینه و قیمت صفحات لاملا ‌می‌تواند بر اساس عواملی مانند جنس مواد بکار رفته، ابعاد و فرآیندهای ساخت متفاوت باشد. صفحات ساخته شده از مواد تخصصی یا با طرح‌های پیچیده ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند. علاوه بر این، عواملی مانند حجم صفحات مورد نیاز برای یک پروژه خاص ‌می‌تواند بر قیمت صفحات لاملا تأثیر بگذارد. برای اطلاع از قیمت و خرید صفحات لاملا ‌می‌توانید با کارشناسان فروش شرکت مهراب زیست پارس در ارتباط باشید.

هنگام خرید صفحات لاملا باید به چه مسائلی توجه کنیم؟

در صورتی که قصد خرید صفحات لاملا را دارید باید به موارد مهمی ‌توجه کنید. خرید صفحات لاملا قبل از هر چیزی مستلزم آشنایی با برخی از نکات است. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید در خرید صفحات لاملا به آن توجه کرد اشاره ‌می‌کنیم.

  1. هدف و نیاز

قبل از هرکاری ابتدا باید نیاز و هدف خود را به درستی و روشنی شناسایی کنید. صفحات لاملا ممکن است برای اهداف مختلفی مانند ته‌نشینی، شفاف‌سازی یا جدا‌سازی لجن طراحی شوند. درک نیازهای شما در انتخاب نوع مناسب صفحات لاملا بسیار مهم است.

  1. جنس مواد صفحات لاملا

    صفحات لاملا با استفاده از مواد مختلفی از جمله پلی پروپیلن، پی وی سی، پلی‌کربنات و فلزات تولید ‌می‌شوند. انتخاب ماده باید بر اساس عواملی مانند مقاومت شیمیایی، دوام و ماهیت مواد تحت درمان باشد. قبل از خرید مطمئن شوید که مواد انتخاب شده با شرایط فرآیند تصفیه آب شما مطابقت دارد.

  1. طراحی صفحات لاملا

    قبل از خرید حتما به طراحی صفحات لاملا توجه کنید.  چینش، زاویه و فاصله صفحات ‌می‌تواند بر کارایی آنها در ته نشینی و جداسازی ذرات تأثیر بگذارد. طرح باید برای سرعت جریان و ویژگی‌های آب تصفیه شده مورد نیاز شما مناسب باشد.

  1. اندازه صفحه و مساحت سطح
قطره‌ گیر برج خنک‌ کننده
ادامه مطلب

     اندازه و سطح مورد نیاز صفحات لاملا را بر اساس حجم آب تصفیه شده مورد نیاز تعیین کنید. اندازه صفحات بر روی حجم زلال‌ساز یا مخزن ته‌نشینی تأثیر ‌می‌گذارد. اطمینان از مساحت سطح کافی برای دستیابی به ته‌نشینی مناسب ذرات ضروری است.

  1. لایننیگ یا پوشش دهی صفحات لاملا

    برخی از صفحات لاملا ممکن است پوشش‌ها و یا لاینینگ‌هایی برای بهبود عملکردشان داشته باشند. ایجاد این پوشش‌ها بسته به نیاز شما ممکن است ضروری و یا غیر ضروری باشد. با توجه به اینکه شناخت این مساله کاملاً تخصصی است بهتر است قبل از خرید صفحات لاملا از کارشناسان و مشاوران شرکت مهراب زیست پارس در این زمینه مشاوره تخصصی بگیرید.

  1. شهرت سازنده:

    صفحات لاملا را از تولید کنندگان یا تامین کنندگان معتبر خریداری کنید. در مورد شهرت تولید کننده، تجربه آن‌ها در صنعت و اینکه آیا محصولات آن‌ها با استانداردهای صنعت مطابقت دارند یا نه، تحقیق کنید. بررسی نظرات مشتریان سابق نیز میتواند به شما در این زمینه کمک کند.

فروش صفحات لاملا در مهراب زیست پارس

خرید و نصب صفحات لاملا

شرکت مهراب زیست پارس به عنوان یک تامین کننده و تولید کننده معتبر، نقش تعیین کننده‌ای در توزیع و عرضه صفحات لاملا ایفا ‌می‌کند. این شرکت بستری را برای مشتریان فراهم ‌می‌کند تا به صفحات لاملا با کیفیت بالا و مناسب برای کاربردهای مختلف دسترسی داشته باشند. شرکت مهراب زیست پارس متعهد است که با تولید صفحات با کیفیت و منطبق بر استانداردهای مربوطه نیازهای مشتریان را برآورده سازد.  

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button